Aktuality BSS 21. 6. 2024
Bernard’s Summer School 2024 – na hudební lekce stále přijímáme
Rádi bychom připomněli, s jakými hudebními lekcemi a s jakými hudebními lektory se můžete setkat na letošní Bernard’s Summer School. Tradičně nabízíme lekce pro muzikanty, se kterými se potkáváme na koncertech a na sešnách a jsme vedeni tak snahou maximálně jim pomoci v kvalitnější a autentičtější interpretaci zejména irské tradiční hudby. S tím souvisí i výběr lektorů, za kterými jsou viditelné a ověřitelné hudební výkony a nezpochybnitelná usazenost v této hudební materii. Délka lekcí a jejich trvání v rámci letní školy je zvolena tak, aby motivovala k dalšímu pokračování a rozvíjení hudebních dovedností i po skončení akce. Vyjma dvou lekcí jsou všechny ostatní nabídnuty spíše pokročilejším či pokročilým muzikantům a my tajně doufáme, že se toto projeví v repertoáru hudebních skupin, ze kterých pocházejí a nebo alespoň na sešnách. Moc by se nám líbilo, kdyby se počet tahounů těchto hudebních setkání zvyšoval a úspěšná sešna nebyla závislá na účasti manželů Perglerových, Markusových a nebo na zahraničních muzikantech.
Cathrine McGoldrick je neteř Michaela McGoldricka a ten ještě s dalšími dvěma neteřemi nedávno natočil album s názvem One for the road, které je fakt výborné. Cathrine hraje excelentně na flétnu.
Domnívali jsme se, když při nedávné návštěvě Michael McGoldrick dával asi dvouhodinový workshop a zájem o něj byl velký, že jeho neteř vzbudí větší zájem. Zatím je sestava trochu komorní a tak zájemci rozhodně mají šanci na téměř individuální lekce, při kterých se roste docela rychle.
Podobně na tom jsou i lekce houslí s muzikantkou z irského Clare Therese McInerney. Theresa studovala housle v líhni irské tradiční hudby a tance na universitě v Limericku a má nyní už na kontě dvě studiová alba. Je rozhlasovou hlasatelkou a uvádí tradiční hudbu na Clare FM a v pořadu Galltee Sessions na Tipp FM.
Vyučuje tradiční hudbu, písně a jazyk a setkat se s ní můžete pravidelně na Willie Clancy Summer School. Tak, do prkýnka, proč tady nemáme zástup zájemců – houslistů, kteří chtějí poznat Clare style na houslích a rozšířit si tak portfolio svých dovedností?
Otevíráme dvojí lekce na Tin Whistle – nejmenší irskou píšťalku a to jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Zájem o tyto lekce je velmi dobrý, ale vděčíme za to zejména lektorům – Daniele Vránové a Matúšovi Smolkovi, kteří se zájemci o tento nástroj pracují celoročně v rámci tzv. Pomalých sessions.
Zájemce o začátečnické lekce zatím přijímáme jako náhradníky a k Matúšovi se ještě někdo vejde. Jinak Daniela je šéfka hudební skupiny RÍ RA a Matúš hraje s moravskou skupinou Dálach a slovenskou Irish Roses (a možná ještě s někým – protože je velmi schopný).
A abychom dokončili nabídku všech foukaček v našem portfoliu, tak ještě nabízíme lekce hra na kovovou příčnou flétnu. Lekce už tradičně vede Radvan Markus, jehož hudební minulost je spojena s kapelou Dún an Doras a nyní s manželkou Janou jsou hlavními melody leaders v kapele Conamara Chaos.
Kapela vydala před několika měsíci své první album, které doporučuji a nejen proto, že součástí kapely jsou ještě další dva lektoři letní školy, o kterých tu bude řeč. Fakt výborné album.
Po té, co jsme přes deset let angažovali jako lektorku hry na harfu Vendy van der Meijs a ona nám loni tak trochu dala košem, spojili jsme nabízené lekce hry na harfu s Bretonkou Célestine Doedens, pro kterou hrát na harfu v Česku není nic nového. Célestine společně s Jitkou Malczyk tvoří duo Deliou a společně tu dost často vystupují.
Celestine je exceletní interpretka hry na harfu zaštítěná několika prestižními školami a její vstup na naši letní školu obohacuje repertoár o kulturu dalšího keltského národa. Původně jsme nabízeli jen lekce pro pokročilé. Nicméně na doporučení Tomáše Jaroška a po domluvě s Celestine jsme dodatečně nabídli lekce i pro začátečníky a ty se úspěšně plní.
Dobře hraná kytara je výborným doplňkem melodických nástrojů. O tom se dá přesvědčit na nahrávkách irské tradiční hudby. U nás k tomuto stylu hry na kytaru po Petrovi Košumberském, Reném Starhonovi a Davidu Mikuláškovi má nejblíže Martin Jankovec. Po několika zahraničních lektorech hry na tento nástroj jsme zjistili, že není třeba sahat do zahraničí a že se stačí obrátit na Martina.
O jeho kvalitách se přesvědčila nejedna hudební skupina a on v současné době je kmenovým členem skupiny Conamara Chaos a podílí se na jejím velmi zajímavém soundu. Chtělo by se říci: Chceš hrát jako Martin na kytaru a doprovázet irské hudebníky? Přihlaš se na BSS 2024 na jeho lekce. To však by bylo laciné. K přihlášení musí zájemce ještě něco přidat: vlastní píli a vytrvalost.
Poslední pozvánka, ale nikoliv s ohledem na kvalitu či důležitost, ale z důvodu, že někdo musí být poslední, patří lekcím bodhránu.
Zde už u nás má dlouho vysezenou pozici lektora Láďa Veselý a úplně si bez něho BSS nedovedu představit. O tom, že hraní na bodhrán není bezduché bušení do bubnu, ale velmi citlivé vnímání rytmu a barvy zvuku. A o tom přihlášené na jeho lekce Láďa rád přesvědčí.
NEVÁHEJTE SE PŘIHLÁSIT, PROTOŽE TAKOVÁ SPOLEČNOST MUZIKANTU A UČITELU TĚŽKO V NEJBLIŽŠÍ DOBĚ POTKÁTE NAJEDNOU A NA JEDNOM MÍSTĚ.
Jako úvodní foto jsme použili fotografie obrazu Roy Wallaceho s názvem Traditional Irish Music Session. Jde o malovaný obraz, olej na plátně o rozměru 35 x 45 cm.
Václav Bernard