![](https://www.bernards.cz/wp-content/uploads/2021/08/DSC_0148.jpg)
Aktuality BSS 7. 4. 2023
Propozice na letošní BSS vyjdou brzy … (3)
V minulé upoutávce na letošní BSS jsme představili tři lekce, které povedou v případě, že se naplní, tři opravdu skvělé dámy. A abychom byli genderově vyrovnaní, tak dnes představíme naopak tři pány.
Lekce s názvem Společenské tance se nám v loňském roce osvědčily a tak jsme se rozhodli nabídnout je znovu s novou náplní. Nechtělo se nám úplně měnit osvědčené učitele.
A tak bude zase možné 2 dny prožít v tanečním rytmu s Davidem Medvědem Dvořákem, který svoji část výuky pojmenoval Irská hudební tradice v amerických tancích. Ve své výuce se zaměří zejména tam, kde irská hudebnost podpořila americké country tance. Skladby jako St. Anne’s Reel, nebo do té doby nezvyklý hornpipe, se stávají základem pro country dances, které tančíme i dnes.
Ve dvou dnech se tedy společně vypravíme po hudební lince tance, neboť i letní škola je symbiózou tance a hudby. Irská hudba se v Americe značně změnila a splynula s mnoha dalšími hudebními směry, například s anglickou a skotskou hudbou. Irská tradiční hudba měla takový vliv, že mnoho Američanů ji dnes považuje za „svou“.
Zájemce o tyto lekce jsme nechtěli připravit ani o Honzu Drastíka z Caledonian Clubu a o jeho výuku skotských tanců. V loňském roce se do dvoudenní výuky už nevešly strathspeye. Jedná se o nejpomalejší ze tří základních skotských country tanečních rytmů, ale správné provedení tanečních kroků je o to náročnější.
Odměnou za zvládnutí jsou elegantní tance doprovázené okouzlujícími melodiemi. Během výuky budou mít tančící možnost se naučit základní kroky a figury a samozřejmě si je vyzkoušet i v tancích. Při výběru tanců se odrazíme od historie strathspey, ale převážně se budeme věnovat současnému provedení včetně důrazu na společenskou stránku typickou pro skotské country tance.
Poslední dva dny těchto lekcí jsem se rozhodli naplnit jednou zajímavou čtverylkou, která se jmenuje Česká beseda. Jde o tanec, který vznikl v polovině 19. století a vznikl jako odezva v té době celkové obliby čtverylek na evropském kontinentě. Nám to nebylo příliš vlastní, protože u nás historicky převládaly párové či kruhové tance, ale každá doba si žádá své a tak i Češi dostali svou Quadrillu. Naplňuje všechna základní pravidla, tedy tančí se ve čtyřech párech a má několik oddílů. Co jí ale činí jedinečnou, to je nádherná hudba a zcela neotřelé (pro svět téměř neznámé) taneční prvky, vycházející z českých lidových tanců, ale přizpůsobené salónnímu stylu.
Úkolu zpopularizovat Českou besedu se na naši žádost ujal Honza Pumpr – Bob, renomovaný tanečník v oblasti českých lidových tanců, mexických, country a skotských lidových tanců, clogger a zároveň dlouholetý vedoucí tanečního souboru Dvorana.
I zde máme pocit, že nabízíme skvostnou ochutnávku něčeho, za čím je schovaná obrovská materie tanečního charakteru a jistě by mohla podpořit váš zájem o společenské vyžití prostřednictvím tance. Zároveň absolventovi lekcí nabídneme příjemný pocit, že umí tancovat tance, o kterých tu většina populace nemá ponětí.
Václav Bernard