Kdo jsme
– Ernest Thompson Seton
Stránky, na kterých se právě nacházíte, patří Tereze, Markétě, Lence a Václavovi Bernardovým z Prahy. Vzhledem k tomu, že naším společným koníčkem je irský tanec a v návaznosti na něj i vše ostatní, co se vejde pod pojem Irsko a irská kultura, koncipujeme i tyto naše webové stránky tak, aby byly zdrojem aktuálních informací pro podobně „postižené“ zájemce a sloužily k šíření širšího povědomí zejména o irském tanci a hudbě.
Do obsahu těchto stránek se promítnou některé specifické zájmy členů rodiny (Priessnitz Walking), které jsou součástí našich nabídek pro ty návštěvníky našich stránek, kteří jsou a chtějí být aktivní, zajímají se o nápadité akce spojené s pohybem a péčí o tělesnou schránku. V jednotlivých tématicky zaměřených kapitolách najdete konkrétní nabídky, které se mohou týkat tanečních aktivit, instruktáží Priessnitz Walkingu nebo dokonce nabídky tanečních potřeb, bot a irské hudby. Budeme rádi, když při každé návštěvě našich stránek najdete pro sebe něco zajímavého, poučného a inspirujícího.
Tereza Bernardová
Tereza se pohybuje v oblasti irského tance 15 let. Osm let strávila studiem irského tance v Irsku a ve Velké Británii, kde své znalosti a dovednosti čerpala od osobností irské taneční a hudební scény. Tereza je kvalifikovanou učitelkou irských tanců (T.C.R.G.) pod hlavičkou An Coimisiún le Rincí Gaelacha a zároveň držitelkou titulu „Master of Arts“ v oboru „Traditional Irish Dance Performance“ na Irish World Academy of Music and Dance na University of Limerick v Irsku. Vystupuje v tanečních show s irskou produkcí „Ragús the Show“ a „Pulses of Tradition“. V minulosti cestovala s „Rhythm of the Dance“. Několikrát se objevila v pořadech irské národní televizní stanice TG4 jako An Samhraid Linn (2013), Gradam Ceoil (2012) – udílení cen tradiční irské hudby, Steip Beo (2010, 2011). V rámci TG4 se také zúčastnila 3. série celoirské talentové soutěže „An Jig Gig“, kde se umístila ve finále na celkovém 2. místě (2011).
Tereza je vyhledávanou lektorkou. Dlouhodobě spolupracuje s taneční školou Rince Cara v Německu. Spolu s Andrejem Mikulkou založila inSpiral Dance Company, která se věnuje různým irským tanečním stylům a tap dance. V rámci rodinného týmu Bernards pomáhá propagovat irský tanec v České Republice.
Více se můžete dozvědět na: www.bernards.cz/terezabernardova
Markéta Utišilová, roz. Bernardová
Irskému tanci se věnuje od roku 1997, kdy začala působit v taneční skupině Rinceoirí, posléze i v dalších pražských skupinách v době jejich vzniku (Kaskáda, Coiscéim). Do roku 2008, kdy opouští Rinceoirí a tím i aktivní provozování irského step dancingu, má za sebou řadu vystoupení a tanečních soutěží v Česku i v zahraničí. Paralelně se vzdělává v dalších tanečních aktivitách souvisejících s irským tancem (sean nós dancing, set dancing) a využívá k tomu četné návštěvy Irska a zejména Willie Clancy Summer School, kde se na jejím tanečním růstu podílejí uznávané taneční kapacity. Postupem doby své aktivity rozšiřuje do oblasti předávání získaných dovedností a stává se uznávanou lektorkou.
Svůj aktivní zájem o irskou tradiční kulturu projevuje vedle tance i v jiných oblastech – například ve zpěvu (se skupinou Shannon nazpívala na jejich 2 albu 4 písně, kvalitně interpretuje písně zpívané sean nós stylem), výtvarné tvorbě (taneční kostýmy, grafika kalendářů, log a PF), fotografování a dokumentace (má asi nejbohatší taneční fotografický archiv zachycující vývoj irských tanců v Čechách, pořizování dokumentace z častých cest po Irsku aj.). Irský tanec chápe v kontextu celkového komplexu irské tradiční kultury, uvědomuje si její bohatost a neohraničenost. Přijímá ji jako součást svého života s vědomím, že stále je co objevovat, poznávat a učit se. Aktuálně se významnou měrou podílí na přípravě a vedení akcí realizovaných pod hlavičkou Bernards.
Lenka Bernardová
Absoventka FTVS, dlouholetá atletka, středoškolská profesorka tělesné výchovy a zeměpisu a pro nás ostatní v rodině především bezvadné zázemí, které nám umožňuje se realizovat v našich „irských“ aktivitách. Celoživotně se zabývá zdravotními aspekty pohybových aktivit. Tento zájem ji přivedl i k tzv. Priessnitz Walkingu, který spojuje v sobě přednosti správné techniky chůze s holemi proložené dýchacími cvičeními a řízeným ochlazováním organismu v duchu poznatků českého lékaře a zakladatele lázní v Jeseníkách p. Priessnitze. Jako instruktorka pořádá kurzy této aktivity, které přesahují rámec zdravotní, ale jejím působením získávají sociální aspekt pro lidi bez rozdílu věku. Zároveň je členka set-dancingové skupiny Prague Irish Set Dancers.
Václav Bernard
Patří k těm, kteří se zde učili irským tancům ještě pod Kate Wood. Výrazným způsobem se podílel na vzniku Rinceoirí a více než 10 let ovlivňoval život tohoto klubu. Avšak více než tanci se věnoval řízení a vytváření tanečních příležitostí. Z jeho popudu vznikly letní školy irských tanců se všemi průvodními novinkami. Také většina zahraničních tanečních lektorů vstoupila do České republiky na jeho pozvání.
Po dobu členství v The Prague Irish Set Dancers se podílel na realizaci set dancingových víkendů v Praze a zásadně se zasazoval o výjezdy tanečníků skupiny na zahraniční akce. Aktivně se zasazuje o rozvoj irské tradiční hudby prostřednictvím nevelké Bernard’s Irish Music School a organizováním hudebních sešlostí muzikantů. Zastupuje firmu Antonio Pacelli a značku Inishfree v České republice. Jako bývalý člen Caledonian Clubu se od doby jeho vzniku věnoval skotským country tancům. Příležitostně vyučuje country tance, skotské country tance, irské ceilí tance a irský set-dancing.
V současné době koncentruje svoji aktivitu na zajištění kvalitního informačního zdroje o irské kultuře v podobě rodinných stránek Bernard’s a organizováním stěžejní akce rodiny: Bernard’s Summer School.